27 січня 1945 року було звільнено найбільший нацистський табір смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцімі. В пам’ять про ці події Генеральна Асамблея ООН запровадила Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. «Голокост, що призвів до винищування однієї третини євреїв і незліченних жертв з числа представників інших меншин, буде завжди служити всім народам застереженням про небезпеки, що таять у собі ненависть, фанатизм, расизм і упередженість», – йдеться у резолюції ООН.
Трагічна історія Голокосту не оминула Володимиреччину, яка була ареною боротьби двох тоталітарних режимів в часи Другої світової війни. У серпні 1942 року німецькі окупанти вчинили в урочищі Смолярня між Володимирцем та Жовкинями криваву бійню, винищивши за день майже три тисячі євреїв, які проживали у селищі та навколишніх селах. Згадуючи жертв на тієї трагедії громада селища організувала в урочищі мітинг. Квіти до меморіалу поклав перший заступник голови РДА Анатолій Рижий.
Історична довідка
24 серпня, серед населення містечка поліцаї розпустили чутки, ніби єврейське гетто, створене у Володимирці, переселяють на нове місце.
26 – 27 серпня 1942 року на Смолярні проходять так звані «громадські роботи» – чоловіки з Володимирця та навколишніх сіл під наглядом поліції копають чотири глибокі ями.
27 серпня комендант Велес віддає розпорядження господарям, що мають коней, наступного дня прибути до комендатури з підводами о 5-й годині ранку. А ввечері до Володимирця прибуло підкріплення – жандарми та поліція. Із Сарн прибуло відділення кулеметників «SS». Їх квартирують у гарнізоні. 28 серпня (в день Успіння Пресвятої Богородиці) євреїв із гетто почали заганяти на площу під приводом переселення.
Не всі вірили, що їх переселяють. Тих, хто виявляв супротив, розстрілювали на місці, а тіла навантажували на підводи. Побачивши розстріляні тіла своїх одноплемінників, люди спочатку принишкли, а потім вибухнули істеричними криками та плачем. Дехто під час паніки прорвався поміж охоронців і втік.
Опівдні, під посиленою охороною, євреїв розділили на три колони і повели в ліс, в сторону Жовкинь. Вже тут, в урочищі Смолярня змушували роздягатись і підганяли до ями. З тих, хто не підкорявся наказу, силоміць стягували одяг, кидали обличчям вниз і розстрілювали. Далі приводили інших.
О 19 год. було розстріляно останню групу людей. Десь через годину, сюди пригнали чоловіків із лопатами засипати ями. 28 серпня 1942 року назавжди увійшло історію Володимирця як один із найтрагічніших днів.
Залишити відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.