Без англійської можна спокійно жити
 Урядова гаряча лінія 1545Громадські слухання Володимиреччини: подібні бачення перспективного розвитку, які реально втілювати об’єднуючись

Більше трьох місяців тому Президент України Петро Порошенко, виступаючи на Раді регіонального розвитку, визначив розвиток місцевих громад одним з ключових напрямків державної політики. Тоді ж, фундаментом їх розбудови Президент назвав низку започаткованих ним реформ в галузях освіти, медицини та децентралізації. Окрім того, Рада запустила процес створення стратегії розвитку на 2019 – 2021 роки, яка повинна стати фарватером регіональної політики. Такі стратегії існували й раніше, але ця вперше ґрунтується на пропозиціях кожної, навіть найменшої громади, а також враховує нові умови, в яких вони будуть працювати після завершення процесу створення ОТГ.

У нашому районі стратегія розвитку формується силами громадських слухань окремих сільрад. Ще 4 грудня минулого року відбулась Рада регіонального розвитку Володимиреччини, на якій громадам запропонували підготувати власне бачення перспективи. Таких громадських слухань відбулось уже більше десяти, а 31 січня відбудеться останнє таке засідання у Володимирці.

Децентралізація

Кожна громада, звісно, має свої проблемні питання та пропозиції для їх вирішення, але всі вони тісно переплетені та перегукуються подібними мотивами. Темою номер один, безперечно, стала реформа децентралізації. Розпочався 2019 рік, а рік 2020 Президент назвав завершальним в процесі об’єднання, адже тоді мають відбутись чергові вибори до органів місцевого самоврядування, які повинні проходити за єдиними для всіх правилами. Отже етап добровільного об’єднання завершується, а це спонукає активізувати переговорний процес з приводу створення ОТГ. Місцеві сільради, за посередництва голови РДА Ярослава Березюка, знову шукають компромісів, інколи всупереч прийнятому перспективному плану, який, до речі, сьогодні не є завадою об’єднання у будь-якому форматі.

Так, досі не створена найбільш перспективна за попередніми розрахунками ОТГ району – Володимирецька. Селищні депутати проти, або не на стільки за, щоб активно сприяти об’єднанню. Сусідні села, пов’язані з райцентром не лише територіально, а й соціально та економічно, згоду на об’єднання висловлюють давно, відповідні рішення ухвалюють. У більшості депутатів селради вони підтримки не знайшли, попри неодноразові консультації спеціалістів РДА, райради, Рівненського центру розвитку місцевого самоврядування, попри знайомство з досвідом різних ОТГ Рівненщини – все виявилось недостатнім аргументом. Сусідні громади, втомлені відмовами та втраченим часом і фінансовими ресурсами, напрацьовують інші формати. На громадських слуханнях у Каноничах тамтешня громада разом з Кідрами, Новаками та Озером висловили ідею створити власну ОТГ без Володимирця. Це можливо, і, як зазначалось, не потребує негайного узгодження з перспективним планом. Нині проводяться опитування, консультації, а спеціалісти здійснюють фінансові розрахунки спроможності ОТГ у такому форматі.

Проте не завжди перепону чинить центр можливого об’єднання. Наприклад перспективний план передбачає створення Рафалівської ОТГ. Рафалівчани прийняли відповідне рішення і надіслали його сусіднім селам, але позитивної відповіді не отримали. Сусіди, як і Володимирець, надто бережуть теперішнє, випускаючи з виду майбутнє, а його перспектива очевидна на прикладі Миляцької, Висоцької чи іншої ОТГ Рівненщини. Дехто побоюється, що зачинять заклади соціальної інфраструктури, дехто турбується долею земель, які, начебто, дістануться в управління центру ОТГ. Звісно, це все чутки, адже заклади освіти, культури, медицини, а також і землі, знаходитимуться у спільному управлінні усієї громади і жодне рішення неможливо буде прийняти силою однієї якоїсь фракції.

Дехто ж об’єднуватися не проти, але лише на власних умовах. Так, Полиці мали б увійти до складу Рафалівської ОТГ, але нині гуртують сільради навколо себе. Згоду дали уже Ромейки, в перспективі сюди можуть доєднатись Балаховичі. Рафалівка могла б стати частиною такої ОТГ, при умові якщо це буде Полицька ОТГ. Проте й тут все на стадії консультацій та обговорень.

Постійну активність демонструє громада Городця. Вони довгий час пропонували об’єднуватись Ромейкам, які прихильні до Полиць, потім Антонівці, яка бачить себе центром ОТГ без Городця та за участі Цепцевич. Нині громада уже напрацьовує варіанти з селами Сарненщини та спільно з ними бере участь у проекті по створенню місцевих ЦНАПів. До речі, Городець єдиний із сіл району бере участь у цьому проекті, хоча могли усі.

Деякі громади зайняли вичікувальну позицію. Як от села Застир’я, серед яких Сопачів та Собіщиці взагалі тяжіють до Вараша, який ледве погодився на приєднання Заболоття і досі тягне з приєднанням Старої Рафалівки. А вони ж і так фактично частина міста. Або ж північний кущ району, де мала б бути Воронківська ОТГ. Великі Телковичі та Біле взагалі бачать себе разом із Володимирцем, не беручи при цьому до уваги відсутність спільного  кордону і небажання райцентру об’єднуватись з ближніми, не те що дальніми селами. Степангород також не бачить Воронки центром громади, натомість пропонує об’єднуватись Хиночам.

Одним словом процес децентралізації у районі йде поволі, але все ж йде. І поки триває етап добровільності, потрібно об’єднуватись, бо поки-що можна самостійно обирати формат об’єднання. А новостворені громади отримають повноваження районного рівня, які нині мають адміністрації та райради. Останні дві складові системи управління будуть реформовані. Володимирецький район стане, скоріш за все, частиною Сарненського, відповідно до меж госпітального округу, а отже й місцева райрада перестане існувати. Повноваження адміністрації будуть значно зменшені і обмежуватимуться скоріше наглядовими, контролюючими та безпековими функціями. Проте ця частина реформи досі остаточно не визначена, але такі плани підкреслюють незворотність децентралізації як такої.

Стратегія розвитку на 2019 – 2021 роки

Під час громадських слухань кожна громада надавала пропозиції власного перспективного розвитку. Практично всі вони лежали в полі ініційованих Президентом реформ та стосувались розбудови соціальної інфраструктури. Ну і звісно ж дороги. Це проблемне питання для кожної громади і для району в цілому. Нині сформовано та постійно оновлюється перелік усіх ділянок доріг, що потребують ремонту, та визначається пріоритетна черговість будівництва. На основі пріоритетності у відповідні служби подаються проекти, за якими вже у поточному році здійснюватиметься реконструкція. Загалом в останні роки держава приділяє дорожньому будівництву багато уваги, і з року в рік більше. Дороги поступово, крок за кроком ремонтуються. Ділянка за ділянкою, десь поточний ремонт, а десь капітальне будівництво, але відновлення комунікацій триває. Нове дихання цей процес отримає після того, як повноцінно запрацює дорожній фонд, до якого уже у 2019 році надходитиме 75% акцизних податків з вироблених в Україні пального і транспортних засобів та з ввезених на митну територію України пального і транспортних засобів, а також 75% ввізного мита на нафтопродукти і транспортні засоби та шини до них. У 2020 році до нього надходитиме 100% вказаних платежів. Кошти фонду допоможуть будувати дороги як державного, так і місцевого рівнів.

Проблеми розвитку соціальної інфраструктури різняться від громади до громади. Першочерговим для району є завершення будівництва Степангородської та Озерецької шкіл. У Степангороді на сьогодні повністю добудований та зданий у експлуатацію один з корпусів. У ньому уже створені усі умови для навчання – приміщення обладнане та забезпечене необхідним, в тому числі й меблями, комп’ютерною технікою та навчальними матеріалами. Проте учні у новому корпусі не вчаться – батьки продовжують водити дітей у старе приміщення.

Нові школи потрібно будувати й в інших селах. Наприклад заклади у Кідрах, Половлях, Великих Цепцевичах уже не здатні умістити усіх учнів. Кідерці, щоб вийти із ситуації, пропонують реконструювати блок початкових класів, але це тимчасові заходи – зростаюча громада потребує нової школи. Проте більшість закладів освіти знаходяться у належному технічному стані та здатні якісно забезпечити навчальний процес. Їхня підтримка проводиться шляхом організації поточних ремонтів покрівель, встановлення енергозберігаючих вікон, дверей, створення внутрішніх санвузлів тощо. Такі заходи проведені або ж здійснюються у закладах Кідер, Рафалівки, Собіщиць, Більської Волі та переважній більшості інших сіл. Стратегія розвитку дозволить налагодити черговість реалізації таких заходів.

 Ще одним пріоритетним напрямком усі громади бачать розвиток сільської медицини. Полиці, Степангород, Городець та деякі інші визначили, що стратегія розвитку повинна доповнитись пропозиціями будівництва сільських медичних закладів. Вже сьогодні в районі здійснюється реконструкція 9 амбулаторій, ще дві, в Полицях та Городці, будуються з нуля. Заклади не лише отримають нові приміщення, а й будуть укомплектовані меблями та необхідним медичним обладнанням. Практично готові до роботи заклади у Жовкинях, Заболотті та Цепцевичах. Подібні проекти будуть реалізовані і в інших населених пунктах району.

Серед інших питань, які громади пропонували включити до стратегії розвитку, були питання створення систем вуличного освітлення (Половлі, Новаки, Озеро), упорядкування сміттєзвалищ та налагодження роздільного збору сміття (Собіщиці, Новаки), створення робочих місць (Городець), оновлення системи електропостачання (Довговоля, Красносілля), створення дитячих та спортивних майданчиків (Собіщиці, Рудка) та ін. Практично кожна сільрада піднімала земельні питання, що включають затвердження нових генеральних планів. Кожну таку пропозицію голова РДА Ярослав Березюк закликав зважувати за пріоритетністю, адже стратегія розвитку на 2019 – 2021 роки повинна містити найнеобхідніші пропозиції – це умова її ефективної реалізації.

0
0
* Матеріали сайту дозволяється використовувати лише з посиланням (для інтернет-видань– гіперпосиланням) на www.volodrda.gov.ua

Поділитися:


Коментарі відсутні

Залишити відповідь


Увійти:

Реєстрація

Приєднайтесь за допомогою


Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Серпень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Лип    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Вільні творять майбутнє

"Гаряча" телефонна лінія голови райдержадміністрації:

тел: 2-31-34

Національна Дитяча гаряча лінія Підтримай добровільне об'єднання громад Калькулятор розрахунку субсидій Програма державної підтримки Довіряй ЗСУ

"Телефон Довіри" голови райдержадміністрації:

тел: 2-43-97