Без англійської можна спокійно жити
 Урядова гаряча лінія 1545Розвиток місцевої пожежної охорони в умовах децентралізації

З початку 2020 року на території Володимирецького району було зареєстровано 75 пожеж, що в середньому складає 1 пожежа на 4 дні. Вогнем за вказаний період знищено, чи пошкоджено 66 будівель та споруд (з них 18 – житлові будинки), 8 одиниць техніки, понад 56 тон кормів. Прямі матеріальні збитки становлять орієнтовно 2,25 млн. грн., побічні – орієнтовно 7,02 млн. грн. На пожежах за звітний період було виявлено 3 загиблих громадян, 1 особа була травмована.

Аналіз стану із пожежами свідчить, що упродовж багатьох років значна кількість пожеж в районі припадає на сільську місцевість, де щороку виникає понад 80-85 % від їх загальної кількості, та гине приблизно 90 % громадян від загальної кількості загиблих на пожежах.

На селища міського типу Володимирець та Рафалівку, де дислокуються державні пожежно-рятувальні підрозділи припадає лише 18,7 % від всіх зареєстрованих у 2020 році пожеж, на які в основному вдається вчасно реагувати та, відповідно, рятувати майно громадян. Це пояснюється незначним часом витраченим на прибуття до місця події.

Мешканці ж сільських населених пунктів, віддалені від селищ району, де є професійні вогнеборці, подекуди навіть на десятки кілометрів, у випадку виникнення пожежі стають заручниками часу, який витрачають пожежні автоцистерни на прибуття до місця виклику.

Особливої гостроти проблема захисту від вогню набуває у найбільш віддалених від місць дислокації професійних пожежно-рятувальних підрозділів населених пунктах району. Адже не завжди рятувальники можуть встигнути зупинити поширення стихії, долаючи відстань у понад тридцять, а то й більше кілометрів до місця події. А враховуючи вкрай незадовільний подекуди стан доріг цю відстань пожежні підрозділи до даних населених пунктів можуть долати навіть більше години. Відтак про дотримання нормативу прибуття, а тим більше ефективність гасіння пожеж в таких віддалених населених пунктах говорити не доводиться.

Відповідно до нормативних документів час прибуття пожежно-рятувальних підрозділів до місця виклику повинен складати до 10 хвилин у місті та до 20 хвилин у сільській місцевості. Враховуючи географічне розташування населених пунктів які наразі входять у Володимирецький район, а в подальшому будуть у Вараському, даний норматив не може бути повністю забезпечений існуючими державними пожежно-рятувальними підрозділами. За таких умов надзвичайно важливим є функціонування місцевих пожежних команд, утримання яких покладається на органи виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 року 61-р, яким було схвалено «Стратегію реформування системи Державної служби з надзвичайних ситуацій» (далі – Стратегія реформування) було визначено, що існуюча система ДСНС не дає змоги в повному обсязі виконувати покладені на Службу завдання з реалізації державної політики у сфері цивільного захисту, забезпечення належного рівня безпеки життєдіяльності населення, його захисту від надзвичайних ситуацій, пожеж та інших небезпечних подій. Основною причиною цієї проблеми є віддаленість державних пожежно-рятувальних підрозділів ДСНС від окремих населених пунктів у сільській місцевості, що призводить до несвоєчасного надання ними допомоги населенню під час виникнення надзвичайних ситуацій, пожеж та інших небезпечних подій.

Разом з цим, в ході реформування місцевого самоврядування та децентралізації влади в Україні передбачається передача більших повноважень і ресурсів на рівень територіальних громад. Так, Концепцією реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2014 р. № 333-р, визначено, що до основних повноважень органів місцевого самоврядування базового рівня (об’єднаних територіальних громад) віднесено забезпечення гасіння пожеж, що передбачає подальший розвиток існуючих та утворення нових пожежно-рятувальних підрозділів для забезпечення місцевої та добровільної пожежної охорони.

Тобто, відповідно до цього в країні в ході проведення реформ передбачається утворення органами місцевого самоврядування нових місцевих пожежно-рятувальних підрозділів, що є найбільш ефективним у реагуванні на пожежі та інші надзвичайні події в сільській місцевості. Цей досвід взятий з практики країн ЄС: Федеративної Республіки Німеччина, Республіки Польща, Республіки Австрія, Словацької Республіки, та ін.

Тому, враховуючи це, роботу зі створення МПО потрібно продовжувати, адже це забезпечує оперативне і швидке реагування на ліквідацію пожеж та інших надзвичайних ситуацій, які можуть виникнути на території того чи іншого сільського населеного пункту. А це, без перебільшення, десятки, а то й сотні тисяч гривень врятованого, роками нажитого майна громадян, їх господарств, домівок, та навіть врятовані людські життя.

Закликаємо голів об’єднаних територіальних громад та депутатський корпус з відповідальність поставитися до даного питання та вишукувати всі можливості для створення в своїх громадах місцевої пожежної охорони. Для надання методичної допомоги щодо даного питання можна звертатися в територіальні органи ДСНС. В Україні за останні роки з’явилося безліч прикладів, як створити в громаді новий сучасний центр безпеки громадян, залучивши не лише кошти громади, а й за рахунок меценатів, грантів Ради Європи та ін. Проте, щоб це зробити потрібно діяти, зробити аналіз та проект створення підрозділу місцевої пожежно-рятувального підрозділу чи центру безпеки громадян. Можна взяти участь у конкурсі в рамках проекту «Підтримка України в управлінні надзвичайними ситуаціями» від Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, де переможці можуть отримати техніку, обладнання, спецодяг, тощо. Як говорить прислів’я: “Під лежачий камінь вода не тече!” – той, хто нічого не робить, нічого й не здобуде.

Не будьте байдужі, адже серед Вас, шановні читачі, є мешканці сільських населених пунктів, які не раз стикалися з проблемою гасіння пожеж, коли найближчій пожежній команді доводилося долати значну відстань до місця пожежі, а в цей час вогонь невпинно знищував чиюсь домівку, чи роками нажите майно. Підіймайте дане проблемне питання перед головами рад та місцевими депутатами, адже створення належних безпечних умов є обов’язковими і передбаченими чинним законодавством.

Довідково: за період з 2019 по теперішній час місцевими пожежними командами Володимирецького району ліквідовано 23 пожежі у житловому секторі. Ними спільно з рятувальниками ДСНС було врятовано 37 будівель та споруд, 6 одиниць техніки, та майна на загальну суму понад 1,85 млн. грн.

 

Володимирецький РС ГУ ДСНС України у Рівненській області

0
0
* Матеріали сайту дозволяється використовувати лише з посиланням (для інтернет-видань– гіперпосиланням) на www.volodrda.gov.ua

Поділитися:


Коментарі відсутні

Залишити відповідь


Увійти:

Реєстрація

Приєднайтесь за допомогою


Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Березень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Лют    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Вільні творять майбутнє

"Гаряча" телефонна лінія голови райдержадміністрації:

тел: 2-31-34

Національна Дитяча гаряча лінія Підтримай добровільне об'єднання громад Калькулятор розрахунку субсидій Програма державної підтримки Довіряй ЗСУ

"Телефон Довіри" голови райдержадміністрації:

тел: 2-43-97