На Аскольдовій могилі
Поховали їх —
Тридцять мучнів-українців,
Славних молодих…
На Аскольдовій могилі
Український цвіт! —
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.
На кого посміла знятись
Зрадника рука?
Квітне сонце, — грає вітер
І Дніпро-ріка…
На кого завзявся Каїн?
Боже, покарай!
Понад все вони любили
Свій коханий край.
Вмерли в Новім Заповіті
З славою святих.
На Аскольдовій Могилі
Поховали їх.
Ці слова Павло Тичина у 1918 році присвятив молодим українським воїнам, які після бою під Крутами потрапили до більшовиків у полон та були ними закатовані. Їх поховали на Аскольдовій Могилі міста Києва. Героїчна сторінка української історії.
Все сталось 29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути, за 130 кілометрів від Києва. Тут відбувся п’ятигодинний бій між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.
В бою під Крутами оборонці української державності зупинили наступ ворога, після чого організовано відступили, руйнуючи за собою колії і мости. Російсько-більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір, який врятував молоду українську державність.
Цьогоріч ми вшановуємо 103-ю річниця героїчного бою під Крутами. Для нас він став національним символом стійкості та патріотизму української молоді, надихаючи до сьогодні наших захисників відстоювати незалежність та соборність України.
Залишити відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.