Без англійської можна спокійно жити
 Урядова гаряча лінія 1545Аграрні розписки: ще один механізм розвитку сільгоспвиробництва

7 березня в малій залі райдержадміністрації за ініціативи відділу економічного та агропромислового розвитку РДА відбувся семінар на тему «Аграрні розписки в Україні», покликаний розширити перелік фінансових ресурсів малих та середніх сільгоспвиробників. Після вступного слова заступника голови адміністрації Наталії Ковальчук змогу розповісти аграріям Володимиреччини про переваги й недоліки такого інструменту як «аграрна розписка» отримав консультант з Проекту  Групи Світового банку «Аграрні розписки в Україні» Тарас Веремейчук.

Аграрна розписка — це документ, який містить обіцянку поставити майбутню сільськогосподарську продукцію або сплатити отримані внаслідок її реалізації кошти задля сьогоднішнього отримання ресурсів (фінансових, товарних чи у вигляді наданих послуг/виконаних робіт), необхідних для ведення сільськогосподарської діяльності. Застосування на практиці такого механізму дає змогу реформувати та модернізувати сільське господарство. Ефективність методу демонструють країни латинської Америки, серед яких найперше Бразилія, яка нині перетворилася на одного з світових лідерів сільськогосподарської галузі.

Саме поняття «аграрна розписка» вперше з’явилася в українському законодавстві у зв’язку з прийняттям Закону України «Про аграрні розписки». Закон виділяє 2 види аграрних розписок: товарну та фінансову. Під товарною аграрною розпискою Закон розуміє таку аграрну розписку, що встановлює безумовне зобов’язання боржника за нею здійснити поставку узгодженої сільськогосподарської продукції, якість, кількість, місце та строк поставки якої визначені аграрною розпискою. У свою чергу, фінансовою аграрною розпискою визнається така аграрна розписка, що встановлює безумовне зобов’язання боржника сплатити грошову суму, розмір якої визначається за погодженою боржником і кредитором формулою, з урахуванням цін на сільськогосподарську продукцію у визначеній кількості та якості.

Відповідно до Закону, «механізмом кредитування» за допомогою аграрних розписок можуть скористатися лише ті аграрії, яким на праві власності або на відповідному речовому праві належить земельна ділянка с/г призначення.

Також необхідно відзначити, що аграрна розписка (незалежно від того товарна вона чи фінансова) підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню та не може бути знерухомлена, тобто переведена у бездокументарну форму. Варто знати, якщо агровиробник вирощує декілька видів сільськогосподарської продукції, то на кожен з цих видів він зобов’язаний видати окрему аграрну розписку.

В цілому, механізм кредитування за аграрною розпискою включає мінімум двох суб’єктів, однак їх може бути й три. Так, сторонами правовідносин можуть бути безпосередньо аграрії, дистриб’ютори та трейдери. Як правило, дистриб’ютори надають аграріям товари, необхідні для вирощування продукції (насіння, добрива, засоби боротьби зі шкідниками тощо). Звичайно, дистриб’ютору, якому первісно видається аграрна розписка (у разі видачі саме товарної аграрної розписки), не потрібна с/г продукція. Для нього цінність мають кошти, які він бажає отримати за той товар, що був наданий аграрію. У цьому разі дистриб’ютор може відступити своє право третій особі. Такою особою стає трейдер, який восени або в інший час після збору урожаю звернеться до аграрія з вимогою поставити товар.

Подібна схема взаємовідносин надає аграрію суттєву перевагу над кредитом у тому, що зобов’язання з поставки товару або сплати коштів у будь-якому разі прив’язано до збору урожаю. А у разі неврожаю дата виконання зобов’язань за погодженням з кредитором може бути перенесена на наступний маркетинговий рік.

Хочемо зауважимо, що аграрні розписки можуть стати для українського агробізнесу саме тим інструментом, який допоможе відкрити нові можливості для розвитку галузі.

0
0
* Матеріали сайту дозволяється використовувати лише з посиланням (для інтернет-видань– гіперпосиланням) на www.volodrda.gov.ua

Поділитися:


Коментарі відсутні

Залишити відповідь


Увійти:

Реєстрація

Приєднайтесь за допомогою


Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Березень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Лют    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Вільні творять майбутнє

"Гаряча" телефонна лінія голови райдержадміністрації:

тел: 2-31-34

Національна Дитяча гаряча лінія Підтримай добровільне об'єднання громад Калькулятор розрахунку субсидій Програма державної підтримки Довіряй ЗСУ