Без англійської можна спокійно жити
 Урядова гаряча лінія 1545Голови сільрад Володимиреччини говорять про «жалюгідний стан», але об’єднуватись не поспішають

19 січня в малій залі райдержадміністрації за ініціативи голови адміністрації Володимира Хоружого відбулась зустріч представників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Володимир Іванович, відкриваючи зсідання, перш за все привітав усіх зі святом Богоявлення, після чого, окресливши минулорічні досягнення місцевого самоврядування, визначив ряд питань, які потребують вирішення.

Чи не головною причиною зустрічі стала неспроможність деяких сільських рад утримувати свій апарат за власний кошт. Як повідомила начальник фінансового управління райдержадміністрації Олена Шикало, у семи сільських радах в поточному році може виникнути заборгованість по виплаті заробітної плати. А все тому, що ось уже декілька років як громада повинна сама утримувати органи місцевого самоврядування за рахунок сплачених податків, які надходять в місцеві бюджети. Це найперше акцизний збір з продажу пального, алкогольних та тютюнових виробів, податок за використання земельних та лісових ресурсів, податок на нерухомість. Проте таких виплат не завжди вистачає попри наявність у сільрадах відповідних ресурсів (магазинів, приватних господарств, автозаправочних станцій). Тому для з’ясування причин відсутності в сільрадах коштів при наявності таких ресурсів головою адміністрації ініційовано створення робочої групи, яка буде займатись перевіркою дотримання податкового законодавства. Що стосується заборгованості, яка може виникнути, то її планують покривати шляхом спрямування коштів з районного бюджету. «Це питання, за потреби, буде внесено до порядку денного найближчого засідання районної ради», – підтвердив Василь Ковенько.

Практика фінансування утримання сільрад з районного бюджету серед районів області давно уже в минулому і тут є два ключові моменти. По-перше, на Рівненщині активно йде процес створення об’єднаних територіальних громад (ОТГ), які спроможні не просто утримувати власний адміністративний апарат, а й розвиватись. І справа не у вивільненні коштів за рахунок скорочення штату, і навіть не в потужному державному фінансуванні, а в принципово новій формі відносин між центром та громадою. Справа в тому, що кожна ОТГ розглядається як окрема фінансово спроможна адміністративна одиниця районного рівня. Окрім того бюджетні кошти громада отримує безпосередньо з центру. І це не просто скорочує бюрократичний шлях фінансів та практично зводить нанівець корупційну складову, а й дає змогу розвивати те, що потрібно конкретній громаді, а не те, що визначено чиновником, який, подекуди, дуже далекий від реалій сучасного села. По-друге, відсутність утримання з боку районних бюджетів якраз таки й стимулює нерішучі громади до створення ОТГ. Тому на нараді ще раз було наголошено, що процес децентралізації незворотний, і чим скоріше він буде запущений, тим швидше зникнуть проблеми на кшталт озвученої. Начальник економічного відділу райдержадміністрації Марія Кривко повідомила, що якщо громади приймуть відповідні рішення по створенню ОТГ до 2 лютого, то вже в квітні можна буде провести вибори, а з липня держава розпочне фінансування на нових умовах. Відтягування цього процесу лише шкодить.

Проте щоб об’єднуватись потрібна воля усіх сторін процесу, а досягти компромісу, як виявилось, не завжди вдається.  Новаківський сільський голова Олексій Христович повідомив, що рішення про створення об’єднаної громади разом із селищем Володимирець прийнято уже давно. А от підтримки серед депутатів Володимирця не знайшлось. І що робити в такому випадку? Він наголосив, що Новаківська сільська рада одна із семи, які вже цьогоріч можуть мати заборгованість по зарплаті, адже ресурсів недостатньо. Заступник голови адміністрації Наталія Ковальчук у відповідь пояснила, що громада може бути створена лише за згодою усіх сторін. І якщо Володимирецька селищна рада досі не прийняла відповідного рішення, то варто розглянути інші варіанти, створити ОТГ у будь-якому іншому форматі. Але для цього потрібно разом стимулювати цей процес, а найперше прорахувати, чи буде така громада спроможною? Адміністрація ж, у свою чергу, готова надати будь-яку допомогу в межах повноважень.

Болюче питання для ближніх місту Вараш сіл підняв Заболоттівський сільський голова Роман Хондока. За його словами, керівництво «міста атомників» блокує процес об’єднання, попри те, що Заболоття уже стало передмістям Вараша. Створення спільної ОТГ по суті завершило б процес фактичного об’єднання. Останнім часом обговорення цього питання у Вараській міській раді відновились, тому Роман Хондока звернувся до РДА та райради з проханням взяти участь у перемовинах. Володимир Хоружий підтвердив свою готовність допомогти, та наголосив, що Володимирецька РДА постійно тримає діалог щодо децентралізації з усіма органами місцевого самоврядування району.

Наостанок Володимир Іванович подякував усім за участь в нараді та висловив впевненість, «що все залежить від нас самих, а тому варто перейти від розмов до дій». «Ніхто нічого за нас не зробить», – підсумував він.

0
0
* Матеріали сайту дозволяється використовувати лише з посиланням (для інтернет-видань– гіперпосиланням) на www.volodrda.gov.ua

Поділитися:


Коментарі відсутні

Залишити відповідь


Увійти:

Реєстрація

Приєднайтесь за допомогою


Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Квітень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Лют    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Вільні творять майбутнє

"Гаряча" телефонна лінія голови райдержадміністрації:

тел: 2-31-34

Національна Дитяча гаряча лінія Підтримай добровільне об'єднання громад Калькулятор розрахунку субсидій Програма державної підтримки Довіряй ЗСУ

"Телефон Довіри" голови райдержадміністрації:

тел: 2-43-97